Yaklaşan Proje? İşte Doğru Vinç Nasıl Seçilir. İşi doğru yapmanın çoğu, doğru aletlere sahip olmaya bağlıdır. Bu, alet ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, tamamlamanız gereken her iş için doğru ağır ekipman parçasını seçmek de dahil olmak üzere doğrudur. Örneğin, projeniz için doğru vinci seçmek, yalnızca işi sizin için ne kadar etkili ve verimli bir şekilde yapabileceği için değil, aynı zamanda işiniz için yanlış vinci seçmeniz iş sahanızda tehlikeli bir durum yaratabileceği için de önemlidir.

İhtiyaçlarınızı karşılayan bir vinç seçmek, projeniz hakkında düşünmek ve kendinize birkaç önemli soru sormak anlamına gelir. İşte projeniz için bir vinç seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken en önemli sorulardan bazıları.

Yapılacak iş ne kadar yüksek? Bir vinç seçmeden önce bilmeniz gereken en temel detaylardan biri, vincin ne kadar yükseğe ulaşması gerektiğidir. Vincin bomunun uzunluğuna ek olarak, yükseklikte rüzgar koşullarının vinci nasıl etkileyeceğinin farkında olmanız gerekir. Ne kadar yüksek olursanız, rüzgarın etkisi o kadar güçlü olacaktır. Yükseklik ayrıca vincinizin ihtiyaç duyacağı karşı ağırlık miktarını da belirler.

Ne kadar ağırlık kaldırılması gerekiyor? Kaldırmanız gereken yükün ağırlığı, bir vinç seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli faktördür. Yükün ağırlığı, yalnızca ihtiyacınız olan vincin kaldırma kapasitesini değil, aynı zamanda ağırlık faktörleri ile birlikte kullanılacak vincin boyutuna göre yüksekliği belirler.

Çalışma ne tür bir arazi üzerinde yapılıyor? Şantiyedeki arazinin durumuna bağlı olarak, vinciniz için bazı özel hususlar yapmanız gerekebilir. Örneğin, vincinizin altındaki zeminin vincin destek ayakları için yeterince sabit olacağından emin olmak istersiniz. Şantiyedeki zemin kamyona monteli vinçler için çok yumuşak veya pürüzlü ise, daha geniş tabanlı bir vinç veya tekerlekler yerine tırtıklı bir paletli vinci düşünmeniz gerekebilir.

Siteye ne tür bir erişiminiz olacak? Mükemmel bir dünyada, vinci ihtiyaç duyduğunuz yerin yanına bırakabilir ve işi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak gerçek dünyada, nadiren bu kadar basittir. Erişimin kısıtlı olduğu bir iş sahanız varsa (yani, hemen hemen her şantiyede), sizi işe daha da yaklaştırabilecek engebeli araziye uygun bir bomlu kamyon veya vinç düşünün.

İşinizin yolunda herhangi bir engel var mı? Diğer binalar, elektrik hatları ve ağaçlar, vinciniz ile yapması gereken işin arasına girebilir. Vinç ile iş arasında herhangi bir engel varsa, ihtiyacınız olabilecek vinç tipini etkileyebilir. Örneğin, yakındaki ağaçlar veya elektrik hatları, vincin kontrol şemasının asılı istasyon kablolarına karışabilir, bu da radyo kumandalı bir vinç edinmenin daha iyi bir fikir olduğu anlamına gelebilir.

Doğru vinci seçmek, ne kadar yükseğe ulaşması gerektiğini bulmaktan daha fazlasıdır. Projeniz için ihtiyaç duyacağınız vinç tipinde rol oynaması gereken birkaç faktör vardır.