Vinç Güvenliği Kazaları Nasıl Önlemektedir, Hollanda’da çok sayıda evi ve dükkânı ezen 3 Ağustos’ta korkunç bir çift vincin çöktüğüne dair son haberler arasında, tavan vinci güvenliğinin önemi, yeterince vurgulanamayacağını göstermeye devam ediyor. Bu son çökmenin meydana geldiği Hollanda’daki köprünün inşası gibi birçok inşaat uygulamasında vinçler ve kaldıraçlar gereklidir. Ekipman arızası ve vinçlerin uygunsuz kullanımı her yıl kazalara, maddi hasara, yaralanmalara ve ölümlere neden olmaktadır. Tehlikeleri tanıyan ve basit denetim ve güvenlik kurallarına uyan tavan vinci güvenliğini uygulamak, bu talihsiz olayların olasılığını azaltabilir.

Vinç Güvenliği Kazaları Nasıl Önlemektedir

Dikkat Etmeniz Gereken Tehlikeler

  • Elektriksel tehlikeler. Enerjili elektrik hatlarıyla temasa geçmek ölümcül olabilir; temel kural, tüm satırların canlı olduğunu varsaymaktır. Genellikle vinçle doğrudan temas halinde olan kişiye zarar verse de, başkalarının yaralanma riski vardır. İş öncesi güvenlik planlaması, elektrik tehlikelerinin önlenmesinde etkili olabilir. Yerel güvenlik düzenlemeleri, operatörler ve elektrik hatları arasında güvenli bir mesafe belirleyecektir. Güvenli mesafeyi bant ve işaretlerle işaretlemek, vinç operatörüne görsel bir yardım sağlamak için yardımcı olabilir.
  • Aşırı yükleme. Sağduyu, bir vincin asla nominal ağırlık kapasitesinin ötesinde aşırı yüklenmemesi gerektiğini söyler; aksi takdirde, vincin devrilmesi nedeniyle çökme riskiyle karşılaşırsınız. Bununla birlikte, deneyimli bir operatör, güvenlik prosedürlerini takip etmek yerine, vincinin ne tür bir yük taşıyabileceğine dair içgüdülerine güvenmeye karar verdiğinde sıklıkla ortaya çıkar. Yük ölçüm sistemlerini ve diğer teknolojileri kullanmak, aşırı yüklenmeyi önlemeye yardımcı olabilir.
  • Yan çekme. Vinç Üreticileri Enstitüsü ve Amerika Vinç İmalatçıları Birliği’ne göre vinçler ve yük asansörleri düz yukarı ve aşağı doğru kaldırılacak şekilde tasarlanmıştır. Yandan çekme, tel halatın oluğundan çıkmasına ve tambura veya kalan halata sürtünerek kendisine zarar vermesine neden olabilir. Halatın tamburun kendisini atlaması duyulmamış bir şey değildir, bu da onun şaftın etrafında dolaşmasına ve halata ek baskı uygulamasına neden olur.
  • Düşen malzemeler. Herhangi bir inşaat sahasında her zaman malzeme düşme riski vardır. Vinç operatörü adına mekanik arıza, kayma, görme bozukluğu ve yetersizliğin tümü potansiyel nedenlerdir. İşçilerin baretlerini takmaları ve kişisel güvenlik önlemleri almaları önemlidir; ancak, bu genellikle bir yük düştüğünde yaralanmayı veya ölümü önlemek için yeterli değildir.
  • Fren sorunları. Düşen malzemelerin tehlikesine katkıda bulunan bir faktör, ikinci frenlemeye güvenmektir. Tüm vinçler için birincil ve ikincil frenler gereklidir ve elektrikli vinçlerde kampanalı fren veya arızaya karşı güvenli disk freni bulunur. Bunlar, güç aniden kesildiğinde vincin yükünü tutmaya devam etmesini sağlamak içindir.

İkincil Frenler Kusursuz Değildir

İki ana tip ikincil fren vardır, mekanik yük frenleri ve rejeneratif frenler. Mekanik yük frenleri, pahalı oldukları ve çok fazla ısı ürettikleri için nadiren kullanılır. Rejeneratif frenler daha yaygındır, ancak birincil fren arızası sonucunda yükü tutmak için tasarlanmamıştır, bunun yerine yükü standart çalışma hızında indirirler.

Bir vinç veya kaldırma tertibatı ne tür bir ikincil fren kullanıyor olursa olsun, bir yükün altında yürümenin güvenli olmadığını unutmayın. Yük ister kontrollü bir şekilde düşse de, ister sadece düşerse, yükün altındaki herkes için sonuçlar kolayca ölümcül olabilir. Uygun tavan vinci güvenliği, vinç operatörünün ikincil frenlerin yardımına güvenmediğini varsayar.

Günlük Muayeneler için Gezer Vinç Güvenlik Çağrıları

Basit bir güvenlik kontrolü, operatörün gözlerini ve kulaklarını kullanmasını ve bulduklarının kaydını tutmasını gerektirir. Görsel bir anket genellikle aşağıdakilerin olup olmadığını doğrulayabilir:

  • Alan temiz
  • Vinç çalışır durumda görünüyor
  • Vinç tamire ihtiyaç duyabilir

Son durakların yerinde ve çalışır durumda olduğundan emin olmak için de kontrol etmek önemlidir. Vinç operatörleri, vincin tüm yönlerde çalıştığından ve düğmelerin yönlerinin hareketine uygun olduğundan emin olmalıdır. Güç fazları tersine çevrilirse, güvenlik devreleri devre dışı bırakılacak ve tüm yön düğmeleri yanlış olacaktır.

Deneyimli bir operatör, vinci çalıştırırken olağandışı sesler veya araba ve köprü hareketi dahil olmak üzere vinci dinleyerek de çok şey söyleyebilir. Vinci inceledikten ve denetim kontrol listenizi geçtikten sonra, değişiklikleri veya olağandışı herhangi bir şeyi belgelediğinizden emin olun.

Yalnızca birkaç dakika sürmelerine ve OSHA ve dünya çapındaki çoğu düzenleyici kurum tarafından zorunlu tutulmalarına rağmen, herkes vinçlerinde günlük denetimler gerçekleştirmez. Görev, herhangi bir özel bakım personeli gerektirmez; tek ihtiyacı olan, basit bir kontrol listesini kontrol eden bir operatördür. Bu tek görev, tavan vinci güvenliğinde basit bir adımdır ve maddi hasar ve yaralanmaları önlemek için kritiktir.

Tavan vinci kullanımıyla ilişkili kazaların tümü olmasa da çoğu, potansiyel tehlikelere dikkat edilerek, günlük denetimler gerçekleştirilerek ve sadece sağduyu kullanılarak kolayca önlenebilir.

Vinç Güvenliği Kazaları Nasıl Önlemektedir