Tavan Vinci Ve Vinç – Fark Nedir? İnsanların terimleri yanlış kullanması, gerçekten “beton” anlamına geldiklerinde “çimento” gibi bir şey söylemesi sizi rahatsız ediyor mu? 

Vinçler ve vinçler , şantiyedeki ağır yüklerin taşınmasına ve kaldırılmasına yardımcı olan makinelerdir, ancak tasarım ve kullanımda birçok temel farklılığa sahiptir.

Aşağıda, bu cihazların her birinin ne yaptığına ve bir sonraki projenize yardımcı olmak için birlikte nasıl çalıştıklarına ilişkin kayıtları doğrudan belirledik.

Vinç ve Vinç: Fark Nedir?

İlk önce ilk şeyler – bir vinç bir şeyi yapmaya yardımcı olur: ağır yükleri yukarı ve aşağı hareket ettirin.

Asansör muhtemelen en çok bilinen kaldırma aracıdır. Asansörler, yükleri dikey olarak taşımak için mükemmel bir makinedir, ancak başka bir yönde değil (bir vincin işlevselliğinin aksine).

Öte yandan, bir vinç iki veya üç boyutlu hareket edebilir. Gezer vinçler bir kirişten asılır veya bir ray boyunca hareket eder.

Çimentonun betonun bir bileşeni olması gibi, bir vinç de bir gezer vincin merkezi bir parçasıdır. Esasen, vinç, vinci etrafında hareket ettirir.

Vinç Tipleri

Kaldırma araçları, kaldırma ortamı, gücü ve süspansiyonu ile tanımlanır.

ORTA KALDIRMA

Kaldırma ortamı, yük kancasını vincin üst gövdesine bağlayan esnek malzemedir. Halat, metal kablo, kaynaklı bağlantı zinciri veya makaralı yük zinciri olabilir.

  • Bir çapa zinciri gibi kaynaklı bağlantı zinciri, bir ip oluşturmak için birbirine bağlanmış bir dizi özdeş metal halkadır.
  • Bir bisiklet zinciri gibi makaralı yük zinciri, dişli bir dişli ile kolayca birleşen bir hat oluşturmak için değişen makaralı bağlantılardan ve pim bağlantılarından yapılır.

GÜÇ

Vinçlere manuel, elektrikle veya pnömatik olarak güç sağlanabilir. Manuel vinçler , operatörün çekme kuvvetini artırmak için bir kasnak kullanır.

Bir kaldırma motorunu çalıştırmak için elektrik veya hava gücü de kullanabilirsiniz. Erişimi en kolay olanı seçin. Çok sayıda havalı alete sahip fabrikalar, hava gücünü daha uygun bulabilir.

SÜSPANSİYON

Bir vinç için askı yöntemi, nasıl kullanılacağına bağlıdır.

Sabit bir kanca monteli vinç, bir kamyondan bir römorka gibi bir yükü yalnızca düz yukarı taşımanız gerektiğinde basit bir çözümdür. Bu arada, bir kirişe cıvatalanmış bir vinç, daha ağır yükleri kaldıracaktır.

Bir kiriş veya ray boyunca uzanan bir arabaya bir vinç monte edilebilir ve bu da size
tesis boyunca kaldırma olanağı sağlar.

Portal vinçler size üç boyutlu hareket sağlar. Kaldırabilir, vinci portal rayı boyunca hareket ettirebilir, ardından vinci ihtiyaç duyduğunuz yere taşıyabilirsiniz.

Kaldırma görev sınıflandırmalarındaki farklılıkları keşfedin>

Gezer Köprülü Vinç Çeşitleri

Sahip olduğunuz vincin türü, vincinizin sizin için ne yapacağını belirler. En yaygın tavan vinci türlerinden bazıları şunlardır:

EN ÇOK ÇALIŞAN VİNÇ

Köprü, tavana monte edilmiş bir çift ray üzerinde hareket ederek ağır yüklerin kaldırılmasına ve taşınmasına izin verir.

VİNÇ ALTINDA

Köprü, iki kirişin alt flanşı boyunca hareket eder. Bazı binaların inşaatı, projeniz için bu tür bir vinç gerektirebilir.

PORTAL VİNÇ

Tek veya çift kiriş, tekerlekli bir çift geniş ayağa takılarak vincin tavana takılmadan çalışmasını sağlar. Bunlar gemi yapımında popüler vinçlerdir.

Tavan Vinci Ve Vinç – Fark Nedir?