En Büyük 3 Vinç Tehlikesi ve Bunlardan Nasıl Kaçınılır, İmalat ve inşaat endüstrilerinde, tavan vinçleri geniş bir uygulama yelpazesi için gerekli malzemeleri kaldırır ve taşır. Doğru kurulup kullanıldığında, bu sistemler daha güvenli, daha verimli operasyonları kolaylaştırır. Ancak, yanlış kurulum ve kullanım, can ve uzuvda ciddi yaralanmalara neden olan kazalara neden olabilir. Bu olayları önlemenin anahtarı kaynaklarını tanımaktır, böylece endüstri profesyonelleri bunlardan nasıl kaçınılacağını daha iyi anlayabilir.

Aşağıdaki blog yazısı, vinç kurulumu ve kullanımıyla ilgili dört ana tehlikeyi ve bunlardan kaçınmak için önerilen güvenlik prosedürlerini özetlemektedir.

Yaygın Vinç Tehlikeleri

Tavan vinci kazalarının çoğu, dört ana nedenden birinden kaynaklanır:

1. Aşırı Yük

OSHA, tüm vinç kazalarının ve arızalarının% 80’inin vincin nominal kapasitesinin aşılmasından kaynaklandığını tahmin ediyor. Aşırı yükleme, vinçte önemli hasara neden olabilir, yapısal bütünlüğünü azaltır ve genellikle tam bir arızaya yol açar. Bunlar meydana geldiğinde, vinç operatörleri ve yakındaki personel düşen veya arızalı parçalar nedeniyle yaralanabilir.

Aşırı yükleme birkaç farklı şekilde meydana gelebilir:

 • Vincin kapasitesinden daha ağır bir yükün taşınması
 • Bir yükü sallama, sürükleme veya aniden düşürme
 • Bir boma yandan yükleme (Yükün ağırlık merkezi doğrudan vincin altında olmadığında.)

Vinç operatörleri için, aşırı yüklenmenin bu önde gelen nedenlerini ve bunlardan nasıl kaçınılacağını anlamak kapsamlı eğitim gerektirir. Tipik bir eğitim rejimi, çeşitli koşullar ve çalışma koşulları için yük taşıma ve kaldırma kapasitelerinin ilkeleri hakkında bilgi vermeyi içerebilir.

2. Düşen Malzemeler

İşyerinde veya bir şantiyede, düşen malzemeler önemli yaralanmalara veya ölümlere neden olabilir. Bu olaylar, aşağıdakiler gibi birçok nedenden dolayı meydana gelebilir:

 • Görme bozukluğu
 • Uygun olmayan veya yetersiz malzeme donanımı
 • Mekanik arıza
 • Malzemelerin yanlış zamanlanmış hareketi
 • Operatör yetersizliği

Düşen malzemelerin tümü olmasa da çoğu, iyi eğitimli ve kalifiye vinç operatörleri istihdam edilerek kolaylaştırılan vincin dikkatli çalışmasıyla önlenebilir.

3. Yetersiz Denetim ve Bakım

Operasyonlarda kullanım yoluyla, rulman ekipmanının yüklenmesi, performansı etkileyebilecek hasarlarla karşılaşır. Bu hasar yıpranmış halatlar, elektrik kabloları ve yapısal bileşenler şeklinde olabilir. Bu sistemler ağır malzemelerin kaldırılmasında ve taşınmasında kritik bir rol oynadığından, çalışanların yaralanmalarını ve ölümlerini önlemek için düzenli denetim yoluyla bunların düzgün çalışır durumda olmalarını sağlamak çok önemlidir.

Amerika Vinç İmalatçıları Birliği (CMAA) tarafından belirtildiği gibi, vinç denetçileri aşağıdakilere sahip olmalıdır:

 • Vinçleri ve kaldırma ekipmanlarını inceleme, bakım, onarım ve test etme konusunda en az 2.000 saatlik deneyim
 • Güvenlik ve tasarım standartları bilgisi; federal, eyalet ve yerel yasalar; ve güvenli çalışma uygulamaları
 • Uygun raporlama ve dokümantasyon protokollerinin anlaşılması

Bazıları bir vinç denetçisi, bazıları da işletme personeli tarafından gerçekleştirilen dört tür denetim vardır:

 • İlk Muayene:  OSHA 1910.179 , tüm yeni ve değiştirilmiş vinçler için bir ilk muayene gerektirir.
 • Vardiya Öncesi Muayene:  Yeni bir vardiya başladığında olduğu gibi, vinç işletim ekibinde her değişiklik olduğunda bir muayene yapılması tavsiye edilir.
 • Sık Denetim:  Bunlar, sertifikalı denetçiler tarafından yapılır. Bu denetimlerin sıklığı vincin tipi, boyutu ve kapasitesine göre değişir.
 • Periyodik Muayene:  Bunlar, vincin her parçasını kapsayan ayrıntılı görsel muayeneler ve operasyonel kontrollerdir.

En Büyük 3 Vinç Tehlikesi ve Bunlardan Nasıl Kaçınılır