Aşırı Hava Koşullarında Kule Vinçlerini Çalıştırma. Doğrusu, bir kule vinci kullanmak, en iyi hava koşullarında zor olabilir. Bununla birlikte, inşaat sektöründe çalışan herkesin size söyleyebileceği gibi, Tabiat Ana neredeyse hiç işbirliği yapmıyor, bu da aşırı hava koşullarında kule vinçlerin çalıştırılması hakkında bilgi sahibi olmayı önemli hale getiriyor. Hava durumu gecikmeleri, bir işi tamamlamak için gereken süreyi kolayca ikiye katlayabilir. Her şeye rağmen, her projenin bitirilmesi gerekir ve bu, bazen kule vinçlerin ideal koşulların altında çalıştırılması gerektiği anlamına gelir. Bir dizi ihtiyati tedbir alarak, bu işlemlerle ilgili risk en aza indirilebilir.

Rüzgarlı Koşullar

Kule vinçlerin aşırı hava koşullarında nasıl güvenle kullanılacağını anlarken ilk akla rüzgarlı koşullar gelmektedir. Tüm vinçler, güvenli bir şekilde çalıştırılabilecekleri belirlenmiş bir maksimum rüzgar hızına sahiptir. Rüzgarlar bu hızı aşarsa vinç güvenli bir şekilde çalıştırılamaz. Rüzgar dereceleri farklı vinçler, modeller ve konfigürasyonlar arasında değişiklik gösterir, bu nedenle hava koşullarının kendi vincinizi veya kurulumunu nasıl etkilediğini bilmek önemlidir.

Rüzgarlı koşullarda bir asansör yapılması gerekiyorsa, bir dizi faktör dikkate alınmalıdır. Genel olarak, üreticiler bir asansörün yapılabileceği maksimum rüzgar hızı için yönergeler sağlayacaktır. Bu öneriler mevcut değilse, saatte 20 millik rüzgar hızları, bir asansörün gerçekleştirilmesi gereken mutlak maksimum değerdir. Rüzgar saatte 15 – 20 mil aralığında esiyorsa kaldırın.

Yükün özellikleri rüzgarlı koşullarda asansörün güvenliğini azaltabilir. Yük büyük miktarda rüzgarı yakalayabilirse veya rüzgar onu yakalarsa kontrol etmek zorsa, kaldırmayı ertelemeyi düşünün. Rüzgarın yönünü bilmek de önemlidir, çünkü yandan veya arkadan gelen rüzgarlar yükün vinci zorlayacak veya maksimum yükünü azaltacak şekilde sallanmasına neden olabilir.

Rüzgar hızının yükseklik arttıkça artma eğiliminde olduğunu hatırlamak da önemlidir, bu nedenle yerden daha yükseğe çıkan asansörler şiddetli rüzgarlara daha duyarlı olabilir. Asansör iki yapı arasında yapılıyorsa, yapılar arasında rüzgar rüzgarları akıtıldığında rüzgar tüneli etkisine maruz kalabilir ve böylece rüzgar hızı artar.

Soğuk Hava Koşulları

İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi’ne göre, aşırı soğuklar da kule vinçlerin performansını olumsuz etkileyebilir. Soğuk hava sıcaklıkları, bir kule vincin hidrolikleri, donanım cihazları ve kaldırma tertibatları dahil birçok unsurunu etkileyebilir. Soğuk hava da vincin gerilme mukavemetini azaltabilir ve aşırı durumlarda çalışma sırasında feci bir arızaya neden olabilir.

Sıfır Santigrat derece sıcaklıkta, soğuk, kaldırma tertibatları ve kaldırma tertibatları üzerinde etkili olmaya başlar. Sıfırın altındaki sıcaklıklarda hava, vincin hidroliğini ve maksimum yük kapasitesini etkileyebilir. Aşırı soğukta bir kaldırma yapılıyorsa, hidrolik sistemlerin potansiyel arızası dikkate alınmalı ve maksimum yük yüzde 25 azaltılmalıdır.

Sıcaklık eksi 30 ila 40 santigrat derece arasında düşerse, vincin maksimum yükü yüzde 40 azaltılmalı ve kaldırmanın geciktirilmesi düşünülmelidir. Sahadaki sıcaklıklar eksi 40’ın altındaysa, acil nedenlerle kullanılması gerekmedikçe tüm asansörler durdurulmalıdır.

Soğuk Hava Önlemleri ve Ayarlamaları

Soğuk bir iklimde bir vinç kullanılıyorsa, çalışmasını daha güvenli hale getirmek için çeşitli değişiklikler yapılabilir. İki parçalı epoksiler veya daldırmalı galvanizli çelik gibi soğuk hava yüzeyleri mevcuttur ve eksi 57’ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. Bu malzemelerden yapılabilen ve hareketli parçaları çevrelemek için kullanılan kapalı ray sistemleri, Düşük sıcaklıklarda yaygın olan buz birikmesinden vinç arabası.

Motorlu sistemlerin çalışması sıfır altı koşullarda sorunlu olabilir, ancak iletken çubuklar gibi elektrikli sistemler uygulanarak potansiyel olarak çözülebilir. İletken çubuk bölümleri, kutu izi festooning’e bir soğuk hava alternatifi olarak hizmet eder. Galvanizli çelikten yapılmıştır ve aşırı ısınma olmadan belirli bir akımı taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. İletken çubuk bölümleri, vincin bağlantılarında buz ve diğer kalıntıların birikmesini önleyebilir.

Soğuk havaya özgü operasyonlar için bir dizi vinç parçası da mevcuttur. Isıtmalı kontrol muhafazaları ve dişli kutuları, arktik görev motorları ve düşük sıcaklık yağlayıcıları, ideal olmayan bu koşullarda kullanılabilecek ekipmanların sadece birkaç örneğidir.

Aşırı Hava Koşullarında Kule Vinçlerini Çalıştırma